Úvod Chronický zánět

Chronický zánět

Chronický zánět slinivky břišní

Chronický zánět slinivky břišní nemá tak bouřlivý nástup, zato však člověka ohrožuje svými četnými komplikacemi. Nejčastějším důvodem bývá dlouholeté pití alkoholu, které oslabuje funkce slinivky břišní.

Bývá snížená produkce trávicích enzymů a později i inzulínu. Nemocný se projevuje celkovou ochablostí, apatií, nechutenstvím, hubnutím. Dostavují se bolesti břicha po požití potravy, nadýmání, průjmy a žloutenka. U nemocných, kde je snížena produkce inzulínu se objevuje cukrovka.

Diagnózu předchází pečlivé vyšetření pomocí anamnézy, laboratorních testů, zobrazovacích metod i ERCP, podobně jako je tomu u akutního zánětu.

Léčba probíhá většinou v domácím prostředí. Bolesti se mírní analgetiky a spasmolitiky. Chybějící enzymy se dodávají v podobě preparátů, zvýší se i přísun některých vitamínů, zvláště řady B, důležité jsou i vitamíny A,D a K. Nejdůležitější je však změna životních návyků, hlavně stravovacích. Je zapotřebí omezit živočišné tuky a nahradit je zvýšenou konzumací bílkovin a sacharidů. Alkohol je přísně zakázán!

Pokud se u postiženého projeví cukrovka musí dodržovat diabetickou dietu, popřípadě se mu do těla dodává inzulín v injekcích.



TIP : Potíte se více než je běžné? Podívejte se web Nadměrné pocení.cz. Rady, články a tipy na téma noční pocení po celém těle.

Chronický zánět je diagnostikován a léčen většinou, když už dojde k poškození funkce, příp. tkáně slinivky břišní. Z tohoto pohledu je víc nebezpečný, než zánět akutní, protože pacientovi přináší trvalé následky na zdraví a v případě nedodržování léčby, abstinence a dietního režimu může být i důvodem úmrtí.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Slinivka břišní.cz
Kontakty