Úvod Nádory slinivky břišní

Nádory slinivky břišní

Nádorové onemocnění slinivky břišní je velmi nebezpečné a většinou končí smrtí pacienta do jednoho roku po určení diagnózy.

Přes veškerý výzkum se stále nedaří tuto prognózu změnit. Nádor pro své neurčité klinické projevy bývá diagnostikován příliš pozdě. Pacient přichází většinou s bolestmi břicha, zažívacími problémy, žloutenkou, váhovým úbytkem. Díky nechutenství, únavě a apatii, vykazuje celkovou zchátralost organismu.

Diagnostika se provádí laboratorními testy, které ukazují na zvýšené jaterní testy, enzymy slinivky břišní a v pokročilých stádiích i nádorové markery. Pomocí zobrazovacích metod (ultrazvuku, CT, magnetické rezonance a ERCP) se lokalizuje výskyt nádoru. Většinou (90%) jde o velmi zhoubný karcinom vývodu slinivky břišní. Asi v 15% případů se dá radikálně chirurgicky odstranit. V ostatních případech je příliš pozdě. Léčba se zaměřuje na zmírnění bolestí a zkvalitnění zbytku života. Aplikují se většinou cytostatika.

Jak už bylo řečeno nádor slinivky břišní je většinou konečnou diagnózou, proto by nikdo neměl zanedbávat nespecifické příznaky hubnutí, trávicích problémů, přílišné únavy apod. Jen včasná léčba může přinést alespoň částečnou pomoc.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Slinivka břišní.cz
Kontakty